Buxus sem pervirens L. zimostráz
Buxus Pochází ze Středomoří, kde vytváří stromkovité, 2 až 3 m vysoké bohatě rozvětvené keře s drobnými, 1,5 až 3 cm dlouhými vejčitými, kožovitými a tmavozelenými, lesklými listy. Rostlina páchne a bývá poškozována močením psů. Buxus se používá jak pro volně rostoucí živé ploty, tak i pro ploty tvarované a různě vysoké. K osazování stěn až do 1,5 m výšky se hodí zvlášť forma B. semp. arborescens L., k vysazování nízkých obrub třeba i jen 15 cm vysokých záhonových B. sem p. suffruticosa KIRCHN. Protože snáší dobře i velmi hluboký řez, býval zvlášť oblíbený v barokních a biedermeierových zahradách, sestřihovaný do nejrůznějších tvarů [koulí, kuželů, válců, hranolů, kuželek, jehlanců, ba dokonce i zvířat).
Buxus brzy na jaře
Právě na jaře i během zimy vyniká buxus svěží zelenou barvou . Při dobré kondici rostlin buxus prakticky nevymrzá
Živý plot z buxusu - léto
Začátek léta - v kombinaci s barevným listím javorů vytváří svěží barva a přísně geometrické tvary plotu zajímavou kompozici
Výsadba sazenic buxusu na nový živý plot
Zatím to nevypadá, ale i z těchto neduživých malých sazenic vytvoří jendou buxus krásně tvarovaný živý plot
Buxus dobře snáší výsluní i stín i zakouřené ovzduší, takže se hodí též do měst a do průmyslových oblastí. Na půdu není zvlášť náročný; ačkoliv se nejlépe daří v půdě písčitohlinité, roste dobře v každé normální zahradní zemi. Nedaří se jen v půdách těžkých a příliš vlhkých. Vyžaduje však půdu značně výživnou, a proto nejenže přidáváme již při její přípravě kompost nebo starou mrvu, ale pokládáme je ještě znovu na zimu; tím rostlinu nejen přihnojíme, ale ochráníme i kořání před mrazem. Zimostráz je vděčný i za tekuté přihnojení, ale musí se zalévat roztokem silně zředěným a za deštivého počasí. Pokud má hojnou výživu, snese i velmi hluboký řez, neboť raší (stejně jako tis) ze spících oček, takže si plot z něho snadno zahojí i díry vzniklé zlomením nebo odumřením některých větévek. Řez musí být skončen během srpna.