Růže

Rosa L.  růže K osazování živých plotů se hodí především tzv. divoké, neboli botanické druhy růží. Z nich je možno použít na stříhané živé ploty vysoké 2 až 2,5 m jedině R. eglanteria L. (R. rubigžnosa L.), růže vinná, která roste v západní Asii a v Evropě. Keř je hojně větvený, hustý, větve jsou trnité, listy, složené z 5 až 9 lístků mají široké pa listy a voní po jablkách nebo vínu. Pokud se ponechá volně růst, kvete v červnu; květy jsou asi 3 cm velké, jasně a sytě růžové. Velmi dobře kryje.

Jenom na volně rostoucí a 2,5 až 3 m vysoké živé ploty se hodí Rosa canina L. (r. šípková) a R. rubrifolia WILL. (r. červenolistá), která má tenké, lehce převislé větévky a fialově zelené listy. Květy jsou jednoduché, 3 až 5 cm velké, šípky asi 1 cm velké, kulovité. Na 2 až 2,5 m vysoké a 1,5 až 2 m široké živé ploty lze vysazovat japonskou R. rugosa THUNB. (r. svraskalou), která má sice drobnější, ale četné trny, svraskalé listy, asi 5 cm velké květy a žádá více vláhy než ostatní růže. Pro nižší, jen asi 1,2 až 1,5 m vysoké živé ploty se může volit R. spinosissžma L.  růže bedrníkolistá, divoce rostoucí v Evropě a v Asii, dosahující jen 1 až 1,5 m výšky a skoro stejného průměru; snáší i suché a písčité půdy. Kvete dříve než ostatní, koncem května až v červnu, žlutobílé květy jsou 5 až 6 cm velké, plody má černohnědé.

Na nejnižší živé ploty se vysazuje Rosa nitida WILLD., (r. lesklá), která pochází ze severní části USA; dorůstá jen 50 cm výšky při stejné šířce korunky a má takřka beztrnné větévky, leskle zelené, na podzim oranžově červené listy, 4 až 5 cm velké světle růžové květy a asi 1 cm velké kulovité tmavočevvené šípky, které zůstávají dlouho do zimy na keři. Protože tvoří odnože, doporučuje se ohradit ji pásem z asfaltového papíru. Keře ve volně rostoucích živých plotech pouze občas prosvětlujeme, tj. vyřezáváme až u země nejstarší výhony. Vysazuje se na vzdálenost 30 až 40 cm